Garsių mąstytojų, mokslininkų ir menininkų susitikimo vieta tapusi Thomo Manno vasaros menų šventė Nidoje įtraukia vis daugiau jauniausios kartos lietuvių intelektualų, kviesdama juos dalytis savo įžvalgomis festivalių tema greta pripažintų kviestinių autoritetų.
Jau antrus metus Thomo Manno kultūros centras kartu su Goethe’s institutu surengė festivalyje esė konkursą, kuriame galėjo dalyvauti 18-26 metų autoriai. Šįkart jie kviesti apmąstyti rašiniuose Lietuvos moderniojo valstybingumo istoriją, prisiminti 1918-ųjų ir 1990-ųjų iššūkius, pasvarstyti apie šiuolaikinės visuomenės problemas.
Tokius minties horizontus brėžė tema „Su gera mina pasveikinti demokratinį Naują pasaulį“, pasiūlyta 22-ojo tarptautinio Thomo Manno festivalio baigiant Pirmojo pasaulio karo šimtmečiui skirtą penkiametį ciklą.
Kaip pripažino Thomo Manno kultūros centro kuratoriumo narys rašytojas ir vertėjas Laurynas Katkus, tema – ne iš lengvųjų, nes minėtą Th.Manno citatą galima suprasti ir tiesiogiai, ir su šiam rašytojui būdinga ironija. Be to, pats esė žanras tebėra mįslingas, o esė konkursas Lietuvoje – apskritai unikalus.
Tačiau jaunimas puikiai susidorojo su nelengvais iššūkiais. Konkurse dalyvavo daugiausia Vilniaus ir Kauno aukštųjų mokyklų studentai, juos vertino Thomo Manno kultūros centro kuratoriumo ir Goethe’s instituto atstovai.
Kaip teigė Thomo Manno kultūros centro vadovė, festivalio koordinatorė Lina Motuzienė, šiemečiai esė pranoko branda pernykščius ir taikliau perteikė pasiūlytą temą, nudžiugino autorių kūrybingumu.
Kad jauni žmonės sugeba analizuoti istorinius ir dabarties procesus, turi apie juos savo nuomonę, galėjo įsitikinti ir baigiamojo konkurso renginio Neringos Viktoro Miliūno viešojoje bibliotekoje publika. Jame savo esė perskaitė šių metų laureatai – Kauno apskrities viešosios bibliotekos darbuotoja Ernesta Dambrauskaitė, Vilniaus universitete kultūros istoriją ir antropologiją studijuojantis Domas Lavrukaitis bei šios mokyklos tarptautinių santykių ir diplomatijos studijų magistrantas Teodoras Žukas.
Nugalėtoja paskelbta E.Dambrauskaitė bene nuosekliausiai ir nuoširdžiausiai išdėstė savo mintis rašinyje „Mūsų amžinoji kova vakar ir šiandien“. Jis išsiskyrė iš kitų esė filosofiniu atspalviu, aštriu Lietuvos gyvenimo pulso pojūčiu, nestokojo asmeniškų apibendrinimų.
D.Lavrukaitis rašinyje „Jauno žmogaus svarstymai: Europa tarp optimizmo ir pesimizmo“ nepagailėjo kritikos Europos strategams. T.Žukas, pasitelkęs šimtmečio kontekstą, dalijosi įžvalgomis „apie suyrantį idealizmą ir demokratijos būklę“.
E.Dambrauskaitė jau antrus metus pateko į konkurso geriausiųjų trejetą. Anot autorės, šis konkursas – tai puiki galimybė išbandyti save. Be to, visi trys konkurso laureatai pakviečiami paviešėti festivalyje, apsilankyti jo renginiuose, pasimėgauti ypatinga jo aura.
Pirmąją vietą laimėjusi E.Dambrauskaitės esė ir jos vertimas į vokiečių kalbą bus paskelbti Thomo Manno festivalio internetinėje svetainėje. Vis labiau populiarėjantį esė konkursą festivalis rengs ir kitąmet.