2018 m. rugsėjo 7 d. Nidoje prasideda karo istorijos mokslinė konferencija „Karas ir visuomenė“, kurioje per tris dienas pranešimus skaitys beveik dvi dešimtys mokslininkų iš Klaipėdos, Vytauto Didžiojo ir Vilniaus universitetų, Lietuvos istorijos instituto ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos. Konferencijoje kaip klausytojai bei diskutantai dalyvauja ir virš 20 istorijos bei archeologijos doktorantų, bei platus būrys karo istorija besidominčių kitų klausytojų.

2018 m. Lietuvoje minime valstybingumo atkūrimo šimtmetį. Bet 1918-ieji svarbūs ir tuo, kad tais metais buvo atkurta Lietuvos kariuomenė, o į kraštą įsiveržė Raudonoji armija. Prasidėjo egzistencinės kovos periodas, kuris baigėsi 1920 m. prie Širvintų ir Giedraičių bei 1923 m. Klaipėdos krašto prijungimu. Konferencija skiriama moderniojo valstybingumo ir modernios Lietuvos kariuomenės šimtmečiams, tačiau temiškai apima gerokai platesnį chronologinį lauką: nuo baltų genčių iki informacinių karų.

Karo istorija – tai ne tik mūšių analizė ir tai kur kas daugiau nei kariuomenių ir karų analizės. Dažnai karo istorikai susitelkia į karą ir imasi analizuoti kariuomenių veiksmus, jų aprūpinimą, judėjimą, strategijos ir taktikos klausimus. Bet esmių esmė yra tų karų ir kariuomenių poveikis visuomenėms, kaip šie procesai paveikė ir veikia visuomenių kaitą, kokias suformuoja patirtis ar stereotipus, kokį poveikį daro dar ilgus dešimtmečius po karo. Tikimės, kad konferencija „Karas ir visuomenė“ padės giliau pasinerti į šį platų tyrimų lauką – pabrėžė organizatoriai.

Tai jau ne pirma konferenciją Nidoje skirta karo istorijai, kuria Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas organizuoja kartu Thomo Manno kultūros centu, remiant Neringos savivaldybei bei Neringos muziejams. 2016 m. rugsėjo 16–17 d. Nidojevyko konferenciją „Teisė sukilti“, 2017 m. sausio 19–20 d. Nidoje, Thomo Manno memorialiniame muziejuje, vyko mokslinė konferencija „Lietuviai Didžiajame kare ir Didysis karas Lietuvoje“.

Šiais metais konferenciją iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba, suteikusi finansinę paramą Thomo Manno kultūros centro veiklai. Esant palankiai situacijai organizatoriai tiki, kad ir 2019 m. Nidoje rinksis karo istorikai diskutuoti aktualiomis temomis, ypač susijusiomis su laisvės kovų istorija ir 1919–1920 m. Nepriklausomybės kovomis, kurių 100‑metį artimiausiais metais minėsime.

Konferencijos programą galima rasti čia: 

Konferencijos rengėjai:
VšĮ Thomo Manno kultūros centras
KU Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas

Konferencijos partneriai ir rėmėjai:
Lietuvos kultūros taryba
Neringos savivaldybė
Neringos muziejai