2019.06.27, 17 val.

MO muziejus, Pylimo g. 17, Vilnius

Vokiečių-lietuvių kalbomis su sinchroniniu vertimu

2019.06.28, 17 val.

Klaipėdos apskrities viešoji Ievos Simonaitytės biblioteka

Vokiečių-lietuvių kalbomis su nuosekliu vertimu

Lutz Seiler Vilniuje ir Klaipėdoje pristatys romaną „Kruzas“. Renginį moderuos rašytojas Laurynas 

Katkus.

Romanas „Kruzas” – tai poetiškas ir daugiasluoksnis vokiečių rašytojo Lutzo Seilerio (gim. 1963)

kūrinys, 2014 m. įvertintas prestižine Vokietijos knygos premija bei Uweʼės Johnsono prizu, ir

įrašęs autorių į žymiausių šiuolaikinių vokiečių rašytojų gretas. 2019 m. gegužės mėnesį pasirodys kokybiškos literatūros mėgėjų laukiamas vertimas į lietuvių kalbą (vertėja Zita Baranauskaitė-Danielienė, leidykla „Kitos knygos“). Lietuvos skaitytojams autorius jau žinomas kaip poetas – 2003 m.  jis lankėsi Poetinio Druskininkų Rudens festivalyje. Sodria kalba, poetiniais motyvais, tvirta kompozicija išsiskiriančiame romane pasakojama apie žmones, nusprendusius kurti autonomišką bendruomenę ir taip priešintis totalinei valstybės galiai.

Romano veiksmas vyksta Vokietijos Demokratinės Respublikos (VDR) gyvavimo pabaigoje, Hidenzės saloje, Baltijos jūroje. Tai svajotojų ir autsaiderių sala: už 50 km jūros – Danija, skatinanti desperatišką poelgį – pabėgti iš VDR. Ieškodamas priebėgos nuo asmeninės netekties į salą atvyksta literatūros studentas Edas Bendleris. Jis įsidarbina svečių namų kavinėje, kurioje taip pat dirba Aleksandras Kruzovičius, visiems žinomas kaip Kruzas. Jis tampa artimu Edo draugu. Abu vyrus  sieja  meilė poezijai, gamtai ir praradimo patirtis. Tarsi saugodamas nuskendusios sesers atminimą, Kruzas jaučia, jog jo pareiga suteikti prieglobstį ir sąlygišką laisvę atstumtiesiems, kad šie nerizikuotų gyvybe jūroje. Gyvenimas saloje grindžiamas Kruzo puoselėjama utopija sukurti šalies laivo „sudužėlių” bendruomenę, kurios nariu tampama per tris naktis pasiekus „laisvės ištakas”… 1989-ųjų įvykiai sudrebina salą. Prasideda kova tarp gyvybės ir mirties – ir vilčių išsipildymo.

Iš 1989-ųjų vasaros romane tiesiamas tiltas į dabartį: bandžiusiųjų bėgti iš šalies per Baltiją ir pradingusiųjų be žinios pėdsakai nuveda iki  Danijos policijos katakombų. Tačiau šis romanas – ne to meto įvykių kronika, o subtilus ir gilus jų išgyvenimas.

Pagal L. Seilerio knygą Vokietijoje pastatyti keturi spektakliai, sukurtas meninis filmas, filmuotas Lietuvos pajūryje.

2019 m. birželio mėnesį lietuvių skaitytojai turės išskirtinę galimybę susitikti su L. Seileriu – kelionių ir viešumos nemėgstantis autorius atvyksta į Lietuvą, kur surengs knygos turą. Tai bus vieninteliai autoriaus knygos pristatymai užsienyje šiais metais.

Organizatoriai:
Leidykla „Kitos Knygos“, Goethe-Institut Vilnius, Thomo Manno kultūros centras, MO muziejus