THOMO MANNO BIČIULIŲ ATRADIMAI IR PRARADIMAI

Liepos 16-ąją festivalyje tradiciškai minėta Thomo Manno bičiulių diena – rašytojo ir jo šeimos įkurtuvių Nidos vasarnamyje, kuriame dabar veikia memorialinis muziejus, sukaktis, šiemet – jau 90-oji.

Dienos pradžia dedikuota jaunimo požiūriui: festivalyje apdovanoti jau 4-ąjį kartą surengto jaunimo esė konkurso laimėtojai, savo rašiniuose gvildenę renginio pasiūlytą „Orų ženklų“ temą. 18–26 metų autorių pateiktuose darbuose ryškiai atsiskleidė jų erudicija, branda, savitas, dažnai ironiškas požiūris į supantį pasaulį ir kovos su klimato kaita problematiką. Šiemet organizatoriai sulaukė daugiausia kūrybinių tekstų – net 18-os.

Laureatais tapo studentai Dorota Sokolovska, Justinas Martinkus ir Gintarė Valionytė. Ketvirtadienį Kuršių nerijos istorijos muziejuje vykusiame konkurso laureatų pagerbimo renginyje savo esė pristatę autoriai atsiskleidė ir kaip įtaigūs, emocingi skaitovai bei diskutantai. Trijų geriausių esė autoriams rengėjai dovanojo savaitės trukmės viešnagę Nidoje bei kvietimą į visus festivalio renginius.

Žodžio programos renginys skirtas literatūrologijai ir nepaviršutiniškam daugiasluoksnių Th. Manno kūrinių skaitymui. Filosofas, literatūros klasikos tyrinėtojas Mantas Adomėnas savo paskaitoje sugretino didžiojo naratoriaus Thomo Manno romaną „Užburtas kalnas“ ir jo vaizdinius su Platono veikalais bei jų temas.

Vakare Nidos evangelikų liuteronų bažnyčioje vykusi lietuviškos muzikos valanda šįkart buvo nuspalvinta šviesaus liūdesio. Vienam iš festivalio ilgamečių draugų, kompozitoriui Vidmantui Bartuliui, mirus šių metų sausį, planai dėl vasaros renginiui skirto naujo muzikinio kūrinio liko neįgyvendinti. Tačiau gausus, įvairus, intymumu ir kontempliacija pasižymintis šio neoromantiko muzikinis paveldas leido sudaryti įstabaus skambesio koncerto programą, kurią atliko Kauno kvartetas ir pianistė Albina Šikšniūtė.

Thomo Manno festivalis šiemet artėja prie pabaigos. Tad juo smagiau matyti, kad rašytojo asmenybės įkvėptas renginys ir jo paskatintos iniciatyvos pranoksta žanrų, laiko bei erdvės ribas.

Gintauto Beržinsko fotografijos