18.00 val. Evaldo studija, Taikos g. 58, Nida LT-93127

PERFORMANSAS | Malonumų pakrantė

,Bruch‘- su New Kyd ir Edvinu Grinkevičiumi aka Querelle.

XXVIII tarptautiniam Thomo Manno festivaliui Nidoje , Bruch‘- adaptavo gerokai primirštą prancūzų Švietimo epochos filosofo Deniso Diderot satyrinę poemą, kurioje Kuršių nerijos pakrantė paverčiama sapnų peizažu, tampančiu mažai tikėtinų susitikimų vieta.

1773 m. prancūzų Apšvietos filosofas Denisas Diderot keliavo iš Paryžiaus į Rusijos imperatorės Jekaterinos II dvarą Sankt Peterburge, ieškodamas savo enciklopedinės išminties praktinio pritaikymo. Kažkur palei pašto kelią, tarp Karaliaučiaus (Kaliningradas) ir Mėmelio (Klaipėda), jis sukūrė eilėraštį, dramatiškai inscenizuojantį nepakartojamą pusiasalio kraštovaizdį, pasitelkdamas mitinius romėnų poezijos vaizdinius ir perkeldamas lengvabūdiškus Viduržemio jūros dievų paveikslus į Baltijos pakrantę. Poezijos rašymas čia atlieka ne tik pramoginę paskirtį, skirtą pabėgti nuo kelionės nuobodulio ir vienišumo, bet atlieka ir terapinę funkciją. Artėjantis filosofo ir autoritariškos valdovės susitikimas, alegorizuojamas kaip keliautojo ir nevaldomų gyvosios gamtos jėgų akistata, kurioje didelė susidūrimo su nežinoma, galimai priešiška aplinka rizika paverčiama žaismingu farsu.

Keliaujančio poeto gebėjimą konkrečias laiko ir erdvės ribas išskaidyti į sklandesnes konfigūracijas vėliau apvertė Thomas Mannas. Jo susidūrimas su Kuršių nerija neapsiribojo poezijos sfera, o materializavosi į namo statybą Nidoje, bandant atgaivinti kultūrinį-politinį „Vokietijos imperijos“ plėtros į rytus projektą. Labai gali būti, kad 1931 m. tėvo vasarnamyje lankęsi Manno vaikai Erika ir Klausas patyrė panašų nuobodulį, kurį Diderot sudėjo į eilėraštį prieš maždaug šimtą penkiasdešimt metų. Norėtųsi įsivaizduoti, kad jie rengė kabareto vakarus kokiame nors paplūdimio bare, ieškodami laikinų pramogų ir norėdami pabėgti nuo tėvo režimo.

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonija kviečia ,Bruch‘- dviem liepos vakarams atidaryti klajojantį kabaretą vietinio dailininko Evaldo Šemetulskio pajūrio studijoje ir parodų erdvėje. Kaip prologas jų operetei „Diderot Peterburge“, kuri gimė 2023 m. vasarą NMK kontekste ir šių metų pradžioje buvo pastatyta Ciuricho „Neumarkt“ teatre, filosofinio keliautojo šmėkla yra iškviečiama ir susiejama su meistrišku operetės žanro gebėjimu manipuliuoti paviršiais ir klišėmis, sukuriant derealizuojančius efektus. ,Bruch‘-, kartu su menininkais ir performeriais New Kyd ir Edvinu Grinkevičiumi (Querelle), apžvelgs poetų gebėjimą kurti trumpalaikius malonumus ir laikinus būstus politiškai nesaugioje aplinkoje.

Coast of Pleasures finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Neringos savivaldybė ir Goethe’s institutas Lietuvoje.

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai gali būti
naudojami renginio viešinimui socialiniuose tinkluose, internetinėse svetainėse, spaudoje ir
kt.