KVIETIMAS DALYVAUTI EUROPOS MIGRENOJE

Atgal į sąrašą

2019-09-13

NIDOS FORUMAS "EUROPOS MIGRENA 2”

2019 m. rugsėjo 13-14 d., Nida

Praėjusiais metais sėkmingai Thomo Manno kultūros centro pirmą kartą surengtas Nidos forumas “Europos migrena” į Nidą sukvietė nemažą būrį jaunų, diskusijas vertinančių Lietuvos universitetų atstovų. Tai padrąsino mus ir šiais metais organizuoti Nidos forumą, kurio moto planuojamas "Kaip mes statėme sienas”.

Pagrindinis projekto tikslas - puoselėti įvairių Europos šalių intelektualų bendravimą ir didinti Lietuvos piliečių domėjimąsi tarptautine politika.

Sienos Europoje nėra neįprastas daiktas. Gerai žinoma ir tai, kad net ir tada, kai sienos išnyksta, apie jų gyvavimą byloja daugybė materialių ir dvasinių ženklų. Šiek tiek jautresnis istorijai žmogus dar ir šiandien pastebės, pavyzdžiui, kur kitados ėjo Limes, Romos imperijos sienos.

Pirmajame Nidos forume svarstydami Europos migrenos priežastis, supratome, kad viena tų priežasčių turi būti ir toji siena, kurios statybos leidimas buvo išduotas 1945 m. Jaltoje ir Potsdame ir kurios baigiamasis vainikas buvo 1961 m. rugpjūčio 11 d. pastatyta Berlyną padalinusi mūro užtvara.

Iki to meto valstybių sienos pirmiausiai buvo skirtos apsiginti nuo svetimųjų. Mūsų kalbamoji siena ypatinga tuo, kad jos paskirtis buvo ne tik neįsileisti, bet ir (gal net pirmiausiai) neišleisti.

Ši siena padalino Europą į dvi dalis, kurių gyvenimas nuo jos pastatymo tekėjo visiškai skirtingomis vagomis. Galbūt ryškiausias pavyzdys, kokios tos vagos buvo skirtingos, yra 1968 m. - Paryžiuje studentų maištai, o Prahoje Sovietų Sąjungos tankai.  

Tokia skirtinga Vakarų ir Centrinės bei Rytų Europos raida neišvengiamai lėmė ir lemia ir skirtingus požiūrius į daugelį dalykų, taigi ir į Europos vienybę.

Todėl ir kviečiame apie tai pasikalbėti antrajame Nidos forume 2019 m. rugsėjo 13-14 dienomis. Manome, kad svarbiau yra kalbėti ne apie istorinius faktus, kurie visiems gerai žinomi, o apie tai, kaip tie faktai veikė ar tebeveikia mūsų dvasią.

Projekto adresatas
Renginys planuojamas viešas ir prieinamas visiems, kas domisi šia problematika. Pagrindinė auditorija būtų 20-30 magistrantūros ar doktorantūros studentų iš įvairių Lietuvos aukštųjų mokyklų.

Šiame forume jau sutiko dalyvauti:

Prof. Anthony Glees, Bukingemo universiteto saugumo ir žvalgybos studijų centro vadovas (UK)

Mons. Dr. Florian Schuller, buvęs ilgametis Bavarijos Katalikų akademijos direktorius (DE)

Prof. Vytautas Ališauskas, Vilniaus universitetas (LT)

Dr. Claudia Sinnig (DE), lietuvių literatūros vertėja

Paulius Gritėnas (LT), filosofas

Nikodem Szczygłowski (PL)

Gintaras Grajauskas (LT), poetas, dramaturgas

VšĮ Thomo Manno kultūros centras, kviesdamas dalyvauti forume, siūlo apgyvendinimą ir

maitinimą Nidoje renginio metu rugsėjo 12-15 dienomis.

Dalyvio mokestis: 30,00 EUR

Kviečiame registruotis į renginį iki 2019 m. birželio 01 d. adresu: nidosforumas@gmail.com

Renginio organizatorius

VšĮ Thomo Manno kultūros centras

Renginio partneriai:

Goethe’s institutas Vilniuje

Britų taryba

Thomo Manno kultūros centro veiklą remia Lietuvos kultūros taryba