Vienas iš XX a. literatūros grandų, Nobelio premijos laureatas Thomas Mannas ir turtingas jo kūrybos bei idėjų palikimas sulaukė renesanso, akcentuoja Lietuvoje viešėję tarptautinio Th. Manno namų tinklo atstovai. Nidoje veikiančiai VšĮ Thomo Manno kultūros centras įsitraukimas į tinklo veiklą yra dingstis dar labiau išsiskirti ne tik Lietuvos, bet ir tarptautiniame kultūros įstaigų bei lankytinų objektų žemėlapyje.

Birželio 27–28 d. vykęs susitikimas tinklo nariams, penkioms Vokietijos, Šveicarijos, JAV ir Lietuvos įstaigoms, puoselėjančioms Thomo Manno atminimą ir paveldą, – jau trečiasis. „Prieš dvejus metus pradėtos jungtinės iniciatyvos tikslas yra aktualizuoti Th. Manną ne kaip vokiečių rašytoją, bet kaip pasaulio literatą bei politiškai aktyvų pilietį, kuris pasisakė už demokratines vertybes, nuomonių laisvę ir gvildeno šias temas savo kūryboje“, – akcentavo Th. Manno namų Los Andžele vilos „Aurora“ vykdomoji direktorė Heike Catherina Mertens.

Vokietijos privačių fondų bei valstybės lėšomis finansuojamo tinklo veiklos koordinatorės Alice Klose teigimu, bendros veiklos uždaviniai – jau išgryninti. „Judame į priekį su skaitmeninės platformos kūrimu. Ši suteiks visiems besidomintiems prieigą prie Th. Manno asmenybės palikimo, sukaupto skirtingose šalyse, padės skleisti žinias apie jo brangintas vertybes ir idėjas. Be to, norime skatinti viso pasaulio intelektualus ir tyrėjus gvildenti rašytojo iškeltas temas “, – sakė A. Klose.

Tinklo veikloje dalyvauja ir lankytojų nestokojantys muziejai, ir įstaigos, kurių pagrindinė veikla susijusi su archyvų puoselėjimu. Ką šiuo metu labiau traukia Th. Manno kūriniai – literatūros tyrinėtojus ar plačiąją skaitytojų publiką? „Žinoma, visame pasaulyje yra daug Th. Mannu besidominčių tyrėjų. Tačiau labai išaugęs ir jo literatūros kūrinių skaitomumas. Šie verčiami į vis naujas kalbas, o seniau išleisti vertimai – atnaujinami“, – teigė Budenbrokų namų Liubeke vadovė dr. Birte Lipinski.

Liubeke, gimtajame rašytojo mieste, prieš dvejus metus įvyko pirmasis tinklo susitikimas. Pernai viešėta Ciuriche, kur Th. Mannas pasitiko gyvenimo saulėlydį, o šiemet estafetę perėmė Nida. Užsienio svečiai neslėpė, kad pastarosios viešnagės metu jiems įspūdį padarė ne tik Kuršių Nerijos geografijos bei gamtos savitumai, išryškinti puikaus birželio oro, bet ir šeimininkų svetingumas bei veiklos rodikliai. Per metus Th. Manno memorialinį muziejų aplanko daugiau kaip 50 tūkst. lankytojų iš Lietuvos bei užsienio, ir šis skaičius nuolat auga.

„Prieš penketą metų pirmųjų sezono lankytojų istoriniame rašytojo vasarnamyje Nidoje sulaukdavome ne anksčiau kaip gegužę. Dabar įpratome plačiai atverti duris svečių grupėms jau baigiantis kovui“, – sakė Lina Motuzienė, Neringos muziejų ir Thomo Manno kultūros centro direktorė.

Įspūdžių ieškantys lankytojai prašosi kultūrininkų aktyvumo – prieš keletą metų iš esmės atnaujinus Th. Manno memorialinio muziejaus ekspoziciją, toliau rūpinamasi infrastruktūra, aplinka bei moderniais sprendimais. Be to, naujieji partneriai iš Th. Manno įstaigų tinklo noriai dalinasi savo įdirbiu, tad Nidoje laukiama naujų teminių parodų, susijusių su rašytojo idėjiniu palikimu, jo amžininkais bei laikmečiu.

Jeigu prieš dešimtmetį mažytis muziejus galėjo svečiams pasiūlyti tik pasižvalgyti po restauruotą istorinį vasarnamį ir žavų peizažą, nepakitusį nuo Th. Manno vasaros atostogų laikų, šiandien autentiškoje aplinkoje patraukliai pateikiama informacija apie rašytojo bei jo šeimos gyvenimą ir šio istorinį kontekstą. Liepos 13–20 d. muziejuje bei kitose kurorto erdvėse vyks kasmetinis Th. Manno festivalis „Tėvynių Europa”, kviečiantis mėgautis menu ir diskutuoti visuomenei aktualiomis temomis. Šiemetinis renginys – jau 23-iasis.

Th. Manno namų tinklas vienija Budenbrokų namus Liubeke, Monacensia Hildebrandto namus Miunchene, Thomo Manno kultūros centrą Nidoje, Thomo Manno archyvą Ciuriche ir vilą „Aurorą“ bei Thomo Manno namus JAV ir Berlyne.